Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania startuje we Wrocławiu [ROZMOWA NaM]

Małgorzata Matuszewska
Mikołaj Nowacki
To gratka dla fanów słowa pisanego i mówionego. MFO potrwa od 5 do 12 października.

Wydarzenia odbywać się będą we wrocławskim DCF-ie (ul. Piłsudskiego 64a) oraz w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6).
Szefem MFO jest od początku Marcin Hamkało. Rozmawiamy o festiwalu:
Festiwal Opowiadania się rozwija…
Tak, to już czternasta edycja. W tym roku głównym tematem jest władza, taki był też temat konkursu, trochę przewrotnie podany. Konkurs ogłosiliśmy pod hasłem „Ostatni bankiet prezydenta”, bo we władzy najciekawszy wydał nam się wątek nostalgiczny.
Dlaczego właśnie ten?
Bo władza się kiedyś kończy i to jest bardzo emocjonujący moment, ciekawa pod względem literackim sytuacja.
Kiedy poznamy laureata konkursu?
Kurator konkursu, Daniel Odija, wybrał już piętnastkę nominowanych. Będą uczestniczyć w naszych warsztatach twórczego pisania. Spośród nich zostanie wybrany laureat lub laureatka konkursu. 6 października wieczorem ogłosimy, kto wygrał. Podczas festiwalu ogłaszamy też laureatów naszego konkursu tłumaczeniowego.
Festiwalowi zwykle towarzyszy wystawa uliczna. W tym roku też?
Na ulicy Szewskiej pokazujemy wystawę pod tytułem „Trzydziestoletnia niewiele mówiąca uliczna antologia niemal współczesnych wierszy o władzy”, a na niej 16 wierszy dobranych tak, by w różny sposób opowiadały o władzy. Wszystkie zostały opublikowane w ciągu ostatnich trzydziestu lat, po 1989 roku. Moim zdaniem te wiersze mówią wiele o naszych lękach, marzeniach i samotności artysty wobec władzy sprawowanej na wielu poziomach i w różnej postaci.
Co jest fascynującego we władzy w kontekście opowiadań?
Właściwie wszystko. W końcu władza to też rodzaj opowieści o nadzorującym i podporządkowanym. My, jako festiwal, staramy się wybrać z tych ogólnych wątków rzeczy najbardziej aktualne.
Czyli?
Pokażemy na przykład w DCF sceniczną adaptację „Testamentu” Ołeha Sencowa. To wydarzenie przygotowuje Kasia Dudzic z aktorami: Heleną Sujecką, Anną Wieczorek, Maciejem Tomaszewskim i Dariuszem Majem, jedyne, a więc absolutnie unikalne „przedstawienie” będzie można zobaczyć w piątek około 21:00.
Drugiego dnia Magda Streker przygotowała „Koziołka” Macieja Bielawskiego, który wygrał konkurs w zeszłym roku. To tekst o opresji, o tym, w jaki sposób człowiek, będący ojcem, musi sobie radzić z lękami przed wojną, przed tym, że jego życie nagle się zmieni ze względu na zewnętrzne wydarzenia. Jakie są jego obowiązki, co jest dla niego ważne? Będziemy też chcieli na festiwalu wykonać kilka drobnych gestów w kierunku deklaracji niepodległości artysty, wolności kultury. Są też panele dyskusyjne, jeden o tym, jaką sieć ma nad nami władzę i panuje. Drugi o tym, nad czym panują krytycy, co i czy cokolwiek krytyka literacka ma w tej chwili we władaniu.
Kto się znajdzie wśród gości?
Przyjeżdżają do nas pisarze z Łotwy, Malty, Irlandii, Kraju Basków, Austrii, Belgii, są też oczywiście Polacy. Z Belgii przyjedzie Thomas Gunzig, współtwórca scenariusza do hitowego filmu „Zupełnie Nowy Testament” Jaco Van Dormaela. Będzie Maltańczyk Pierre J. Mejlak, Inga Żolude z Łotwy, Elias Hirschl z Austrii i inni. Polacy to m.in.: Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski, Martyna Bunda – przywiozą naprawdę sporo fajnych rzeczy, to trochę autorów, którzy nigdy u nas nie byli. Bardzo ciekawie prezentuje się, choć tylko jednodniowy (krótki, bo nie mamy od dwóch lat dotacji ministerialnej) program filmowy. Na szczęście mamy trzyletnią dotację z Gminy Wrocław, pozwalającą na długofalowe programowanie. Adrianna Prodeus przygotowała program filmowy, pokażemy dwa filmy: „Zimowe zabójstwa” z 1979 roku, ze świetnym Jeffem Bridgesem i Toshiro Mifune, kompletnie nieznany u nas film, bardzo zabawny, miejscami strasznie poważny i aktualny. Z tego samego roku pochodzi „Wystarczy być” z Peterem Sellersem w roli Ogrodnika wciągniętego w życie elit Waszyngtonu, na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego.
Zawsze są ciekawe miejsca prezentacji. Jakie w tym roku?
Głównym miejscem jest sala Lalka w DCF-ie. Piotr Bartos przygotowuje filmową scenografię. Będzie kilku operatorów, widżej. Tłumaczenia pokażemy tym razem w stylu stricte filmowym. W Muzeum Pana Tadeusza odbędą się premiery książek Pierre’a J. Mejlaka i Ingi Żolude i warsztaty prowadzone przez Daniela Odiję. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest za darmo. 
Rozmawiała Małgorzata Matuszewska
Program znajdziecie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto