Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osadzeni w Zakładzie Karnym mieli wykład o Żołnierzach Wyklętych

kpt. Radosław Majewski
zdjęcia: st. szer. Mirosław Klimorowski, st. szer. Agnieszka Fisel
7 marca 2019 roku w ramach pierwszej, tegorocznej prelekcji związanej z realizacją autorskiego programu resocjalizacyjnego pn. Patriota, na terenie Zakładu Karnego w Kłodzku goszczono przedstawicieli Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Świadomość narodowa to w wymiarze jednostkowym poczucie przynależności z określonym narodem, z kolei w wymiarze zbiorowym to poczucie więzi kulturowo-etnicznej ze świadomością ciągłości historycznej. Z takim przekonaniem funkcjonariusze Służby Więziennej: st. szer. Agnieszka Fisel oraz st. szer. Mirosław Klimorowski, realizując obowiązki służbowe, od dłuższego czasu prowadzą autorski program resocjalizacyjny pn. Patriota. Kontynuując współpracę z przedstawicielami Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, zorganizowali kolejne spotkanie edukacyjne, które tym razem – w dniu 7.03.2019 roku poświęcone zostało pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przywołując słowa Lecha Kaczyńskiego, ustanowiony na dzień 1 marca „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Jest formą nie tylko uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Podczas spotkania dr Stanisław A. Bogaczewicz, Stanisław Kiełb, oraz kadra penitencjarna kłodzkiej jednostki przedstawili osadzonym rys historyczny, a w szczególności najważniejsze postacie, ich czyny oraz zasługi dla kraju. Podczas otwartej dyskusji uczestnicy zajęć dostrzegli poświęcenie i bohaterstwo, które w dzisiejszych czasach powinno stanowić najwyższą, pożądaną społecznie wartość. Wskazali również na potrzebę podtrzymywania i pielęgnowania tradycji narodowych.

Za sprawą uprzejmości pracowników wrocławskiego IPN-u, osadzeni w ostatnich tygodniach mieli możliwość obejrzenia plenerowej wystawy składającej się z 10 wolnostojących trzyplanszowych ekspozytorów pn. „Ojcowie Niepodległości”. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI. Autorami wystawy są: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto